Az ókori egyiptomi fáraók halála körüli titkok máig izgatják a történészek és régészek fantáziáját. A világhírű uralkodók gyakran különös, megmagyarázhatatlan körülmények között hunytak el, és az idők során számos teória született ezek okairól. Vajon miért érte olyan hirtelen és gyakran fiatalon a halál az egyiptomi fáraókat? A kutatók szerint az okok között járványok, mérgezések, balesetek és politikai intrikák is felmerültek.
A fáraók nemcsak országukat vezették, de isteni ranggal is bírtak, így haláluk a birodalom számára sokszor katasztrofális eseménynek számított. Az egyiptomi hitvilág szerint a fáraók a túlvilágra kerülve folytatják földi uralmukat, így különleges figyelmet fordítottak a testük épségének megőrzésére. Az elmúlt évtizedek során a tudósok különböző módszerekkel vizsgálták a múmiákat, és számos új adatot tártak fel a halálukról. Tutanhamon fáraó, akinek sírját 1922-ben fedezték fel, különösen érdekes eset. Fiatalon hunyt el, a korai halál oka azonban sokáig rejtély maradt. Egyes elméletek szerint baleset áldozata lett, míg mások szerint genetikai rendellenességek vagy mérgezés okozta a halálát. A modern képalkotó vizsgálatok végül több sérülés nyomát is felfedték, így valószínű, hogy Tutanhamon egy baleset következtében halt meg.
Nemcsak Tutanhamon volt azonban az egyetlen fáraó, akinek halála körül rejtélyes részletek keringenek. II. Ramszesz például hosszú életet élt meg, de uralkodása végén már súlyos egészségügyi problémákkal küzdött. Egy másik híres fáraó, IV. Amenhotep, akit Ehnaton néven is ismerünk, rendkívül különös halált halt, és az ő maradványai szintén több kérdést vetettek fel, mint amennyit megválaszoltak.